Performances 6 July

Renée van Hagen

17.00 - Ongoing
Location: CD.002

Julia Olaussen

17.30 / 18.30 / 19.30 / 20.30 (20 min)
Location: PB.221

Berk Duygun

18.30 Mobile gallery opening (20 min)
19.30 Ongoing sound performance (1 hour)
Location: Courtyard Bleijenburg

Hanna Pilvi Ijäs

18.30 / 19.30 (20 min)
Location: BD.105

Tina Jeranko

18.30 / 19.30 (13 min)
Location: BB.203

Sophie Schulte

19.00 - Ongoing (see countdown)
Location: PB.203

Samira Saidi

17:20 / 18.00 / 18.45 / 19.30 / 20.00 / 20.40 (15 min)
Location: BB.105

Ari Levi Snow

18.30 / 19.30 (15 min)
Location: BA.020

Luuk Wezenberg (Mono Bros)

18.30 Sound performance
Location: Gallery space

Minsook Kang

18.20 Action 3: The Christmas Tree Project (40 min)
Location: CD.001

Greta Desirée Facchinato

19.15 FOAM. The Listening Body (1 hour)
Location: CD.001

Master ArtScience

Koenraad Leonardus de Groot

18.00 / 20.00 (20 min)
Location: PB.301

Bachelor ArtScience

Jan Jacob Boudestijn

19.00 (20 min)
Location: PB.201

Performances 7 July

Sophie Schulte

11.00 - Ongoing (see countdown)
Location: PB.203

Renée van Hagen

13.00 /16.00 / 18.00 - Ongoing
Location: CD.002

Berk Duygun

14.00 / 17.00 Performative gallery tour (20 min)
18.30 Ongoing sound performance (1.5 hours)
Location: Courtyard Bleijenburg

Hanna Pilvi Ijäs

14.00 / 18.00 (20 min)
Location: BD.105

Tina Jeranko

14.30 / 18.30 (13 min)
Location: BB.203

Samira Saidi

11.30 / 13.00 / 14.20 / 16.00 / 17.20 / 19.00 (15 min)
Location: BB.105

Ari Levi Snow

11.00 / 12.00 / 13.00 / 15.00 / 16.00 / 17.00 / 19.00 (15 min)
Location: BA.020

Rachel Borovska

13.30 Performance: Poetry reading
Location: BD.105

Anastasia Izotova

13.00 Lecture: 'Time and Memory'
Location: PD.105

Eunice Tsz Wa Ma

13.10 Workshop: Tea Tasting
Location: PD.105

Manon Stoeltie

15.00 Workshop: Model Making
Location: PD.105

Maarten Slof

15.00-16.00 Workshop: 3D Printing
Location: PD.105

Master ArtScience

Koenraad Leonardus de Groot

13.00 / 16.00 / 19.00 (20 min)
Location: PB.301

Bachelor ArtScience

Jan Jacob Boudestijn

16.00 (20 min)
Location: PB.201

Minsook Kang

15.00 Action 2: The (In)Visible Vintage Shop (40 min)
17.20: Action 3: The Christmas Tree Project (40 min)
Location: CD.001

Greta Desirée Facchinato

16.00 / 18.15 FOAM. The Listening Body (1 hour)
Location: CD.001

Performances 8 July

Sophie Schulte

11.00 - Ongoing (see countdown)
Location: PB.203

Renée van Hagen

13.00 / 16.00 / 18.00 - Ongoing
Location: CD.002

Berk Duygun

14.00 / 17.00 / 19.00 Performative gallery tour (20 min)
Location: Courtyard Bleijenburg

Hanna Pilvi Ijäs

14.00 / 18.00 (20 min)
Location: BD.105

Tina Jeranko

14.30 / 18.30 (13 min)
Location: BB.203

Samira Saidi

11.30 / 13.00 / 14.20 / 16.00 / 17.20 / 19.00 (15 min)
Location: BB.105

Ari Levi Snow

11.00 / 12.00 / 13.00 / 15.00 / 16.00 / 17.00 / 19.00 (15 min)
Location: BA.020

Maarten Slof

13.00 Lecture: 'Copyright & The Power of Disney'
Location: PD.105

Arjen Witteveen

13.45 / 15.00 Workshop: Sandblast furniture
Location: PD.105

Christian van der Klooster

14.00 Lecture: ‘Algae’
Location: PD.105

Kornelija Chaleckyte

14.30 Lecture: 'I have a dream'
Location: PD.105

Charlotte Meijerink

15.00 Workshop: Dream house
Location: PD.105

Bachelor ArtScience

Jan Jacob Boudestijn

11.00 / 16.00 (20 min)
Location: PB.201

Master ArtScience

Koenraad Leonardus de Groot

13.00 / 16.00 / 19.00 (20 min)
Location: PB.301

Minsook Kang

11.00 Action 1: The Unknown Person's Funeral (40 min)
17.20: Action 3: The Christmas Tree Project (40 min)
Location: CD.001

Greta Desirée Facchinato

16.00 / 18.15 FOAM. The Listening Body (1 hour)
Location: CD.001

Performances 9 July

Sophie Schulte

11.00 - Ongoing (see countdown)
Location: PB.203

Berk Duygun

13.00 / 15.00 / 17.00 Performative gallery tour (20 min)
Location: Courtyard Bleijenburg

Renée van Hagen

13.00 /16.00 / 18.00 - Ongoing
Location: CD.002

Hanna Pilvi Ijäs

18.00 (20 min)
Location: BD.105

Tina Jeranko

18.30 (13 min)
Location: BB.203

Samira Saidi

11.30 / 13.00 / 14.20 / 16.00 / 17.20 / 19.00 (15 min)
Location: BB.105

Ari Levi Snow

11.00 / 12.00 / 13.00 / 15.00 / 16.00 / 17.00 / 19.00 (15 min)
Location: BA.020

Daniel Kuiper

13.00 | 15.30 Lecture: 'Photography as a departure point'
Location: PD.105

Anastasia Izotova

14.00 Lecture: 'Time and Memory'
Location: PD.105

Maarten Slof

15.00-16.00 Workshop: 3D Printing
Location: PD.105

Arjen Witteveen

15.00 Workshop: Sandblast furniture
Location: PD.105

Bachelor ArtScience

Jan Jacob Boudestijn

11.00 / 16.00 (20 min)
Location: PB.201

Master ArtScience

Koenraad Leonardus de Groot

14.30 / 19.00 (20 min)
Location: PB.301

Minsook Kang

11.00 Action 1: The Unknown Person's Funeral (40 min)
17.20: Action 3: The Christmas Tree Project (40 min)
Location: CD.001

Greta Desirée Facchinato

16.00 / 18.15 FOAM. The Listening Body (1 hour)
Location: CD.001

Performances 10 July

Sophie Schulte

11.00 - Ongoing (see countdown)
Location: PB.203

Renée van Hagen

13.00 /16.00 - Ongoing
Location: CD.002

Hanna Pilvi Ijäs

14.00 (20 min)
Location: BD.105

Tina Jeranko

14.30 (13 min)
Location: BB.203

Samira Saidi

11.30 / 13.00 / 14.20 / 16.00 / 17.20 / 19.00 (15 min)
Location: BB.105

Ari Levi Snow

11.00 / 12.00 / 13.00 / 15.00 / 16.00 / 17.00 / 19.00 (15 min)
Location: BA.020

Maarten Slof

15.00-16.00 Workshop: 3D Printing
Location: PD.105

Bachelor ArtScience

Jan Jacob Boudestijn

11.00 / 16.00 (20 min)

Location: PB.201

Master ArtScience

Koenraad Leonardus de Groot

14.30 / 19.00 (20 min)
Location: PB.301

Minsook Kang

11.00 Action 1: The Unknown Person's Funeral (40 min)
15.00 Action 2: The (In)Visible Vintage Shop (40 min)
17.20 Action 3: The Christmas Tree Project (40 min)
Location: CD.001

Greta Desirée Facchinato

16.00 / 18.15 FOAM. The Listening Body (1 hour)
Location: CD.001

Performances 11 July

Sophie Schulte

11.00 - Ongoing (see countdown)
Location: PB.203

Berk Duygun

13.00 / 17.00 Performative gallery tour (20 min)
Location: Courtyard Bleijenburg

Renée van Hagen

13.00 /16.00 / 18.00 - Ongoing
Location: CD.002

Hanna Pilvi Ijäs

18.00 (20 min)
Location: BD.105

Tina Jeranko

18.30 (13 min)
Location: BB.203

Samira Saidi

11.30 / 13.00 / 14.20 / 16.00 / 17.20 / 19.00 (15 min)
Location: BB.105

Ari Levi Snow

11.00 / 12.00 / 13.00 / 15.00 / 16.00 / 17.00 / 19.00 (15 min)
Location: BA.020

Kornelija Chaleckyte

13.00 Lecture: 'I have a dream'
Location: PD.105

Eunice Tsz Wa Ma

13.10 Workshop: Tea Tasting
Location: PD.105

Sarah Anne Rootert

13.15 Workshop: Puzzle Pattern
Location: PD.105

Arjen Witteveen

14.30 Workshop: Sandblast furniture
Location: PD.105

Manon Stoeltie

15.00 Workshop: Model Making
Location: PD.105

Maarten Slof

15.00-16.00 Workshop: 3D Printing
Location: PD.105

Charlotte Meijerink

15.30 Workshop: Dream house
Location: PD.105

Bachelor ArtScience

Jan Jacob Boudestijn

11.00 (20 min)

Location: PB.201

Master ArtScience

Koenraad Leonardus de Groot

14.30 / 19.00 (20 min)
Location: PB.301

Minsook Kang

11.00 Action 1: The Unknown Person's Funeral (40 min)
15.00 Action 2: The (In)Visible Vintage Shop (40 min)
17.20 Action 3: The Christmas Tree Project (40 min)
Location: CD.001

Greta Desirée Facchinato

16.00 / 18.15 FOAM. The Listening Body (1 hour)
Location: CD.001

Performances 12 July

Sophie Schulte

11.00 - Ongoing (see countdown)
Location: PB.203

Berk Duygun

13.00 / 15.00 / 17.00 Performative gallery tour (20 min)
Location: Courtyard Bleijenburg

Renée van Hagen

13.00 /16.00 / 18.00 - Ongoing
Location: CD.002

Hanna Pilvi Ijäs

14.00 / 18.00 (20 min)
Location: BD.105

Tina Jeranko

14.30 / 18.30 (13 min)
Location: BB.203

Julia Olaussen

16.30 / 17.30 / 18.30 / 19.30 (20 min)
Location: PB.221

Samira Saidi

11.30 / 13.00 / 14.20 / 16.00 / 17.20 / 19.00 (15 min)
Location: BB.105

Ari Levi Snow

11.00 / 12.00 / 13.00 / 15.00 / 16.00 / 17.00 / 19.00 (15 min)
Location: BA.020

Sarah Anne Rootert

13.00 Workshop Puzzle Pattern
Location: PD.105

Eunice Tsz Wa Ma

13.10 Workshop: Tea Tasting
Location: PD.105

Charlotte Meijerink

14.00 Workshop: Dream house
Location: PD.105

Christian van der Klooster14.30: Lecture

14.30 Lecture: ‘Algae’
Location: PD.105

Maarten Slof15.00-16.00: Workshop

15.00-16.00 Workshop: 3D Printing
Location: PD.105

Bachelor ArtScience

Jan Jacob Boudestijn

11.00 / 16.00 (20 min)
Location: PB.201

Master ArtScience

Koenraad Leonardus de Groot

14.30 / 19.00 (20 min)
Location: PB.301

Minsook Kang

11.00 Action 1: The Unknown Person's Funeral (40 min)
Location: CD.001

Back to programme highlights